rolety okienne

Rolety – jaki rodzaj wybrać

Admin Blog

Rolety coraz częściej są stosowane do dekoracji okien, wypierają one tradycyjne firanki dzięki swojemu nowoczesnemu designowi. 

Możemy wybierać z kilku wariantów, wedle uznania. Rolety rzymskie, austriackie, wolnowiszące oraz plisowane to najpopularniejsze warianty nowoczesnych osłon okiennych. W zależności od oczekiwanego efektu wizualnego możemy wybrać jedną z nich lub połączyć w zestaw. Rolety rzymskie oraz wolnowiszące imponują prostotą oraz łatwością użytkowania, ich uzupełnieniem mogą być rolety plisowane, które w zależności od upodobania możemy ustawić w dowolnej konfiguracji okna. Rolety austriackie wyglądem przypominają firanki, jest to wybór dla ludzi ceniących sobie bardziej klasyczny lub wręcz staroświecki design.

Rolety rzymskie

Główną zaletą rolet rzymskich jest ich łatwość użytkowania, całość konstrukcji opiera się na jednym mechanizmie sterowanym łańcuszkiem. Rolety zaskakują swoją prostotą wykonania, przez to nadają się do wystroju praktycznie każdych okien oraz wnętrz. Rolety rzymskie mogą być wykonane z większości materiałów – od syntetycznych aż po naturalne, tutaj ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i gust Klienta. Jedyną minimalną wadą rolet rzymskich jest fakt, że nie nad każdym oknem da się je zamontować, wymagają bowiem odpowiedniej ilości miejsca, aby po ich złożeniu (podciągnięciu do góry) okno mogło się bez problemu otworzyć na oścież. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku okien balkonowych. Okno przesuwne eliminuje ten problem.

Niewątpliwą zaletą rolet rzymskich jest możliwość odpięcia tkaniny od mechanizmu i wypranie rolety tak, jak klasycznej firany lub zasłony (jeśli tylko oczywiście pozwala na to rodzaj tkaniny, z której roleta została uszyta).  

Rolety austriackie

Rolety austriackie charakteryzuje przystosowanie do stylowych i eleganckich wnętrz. Mechanizm poruszania roletą opiera się na klasycznym systemie stosowanym również w roletach rzymskich, sterowanym łańcuszkiem. Tutaj wybór tkaniny na rolety również leży w gestii Klienta, jednak wadą rolety austriackiej jest to, że do wykonania jej potrzeba około 2.5 razy więcej materiału, niż na roletę rzymską.

Rolety wolnowiszące

Jest to najprostsza wersja rolet oparta na systemie koralikowym (łańcuszkowym), swoją prostotą pasuje do większości wnętrz, nie jest jednak zbyt elegancka. Montażu rolety wolnowiszącej dokonuje się za pomocą wkrętów do ściany lub sufitu. Roleta poza oczekiwanymi walorami estetycznymi równie dobrze izoluje ciepło swoją strukturą. Roleta może być wykonana z tkanin zasugerowanych przez producenta, pokrytych gumą izolacyjną np. Blackout, bądź nie. Rolety wolnowiszące, najczęściej te pokryte gumą, są dość trudne do wymycia.

Rolety plisowane

Jeśli poszukujemy oryginalnej i nowoczesnej aranżacji wnętrza powinniśmy zdecydować się na rolety plisowane. Ich główną zaletą jest możliwość przesuwania ich na wiele sposobów. Wykonuje się je z wytrzymałych materiałów w wielu kolorach. Zazwyczaj montowane są przyszybowo, ale równie dobrze wyglądają zamontowane na nadprożu lub do sufitu. Ich zaletą jest możliwość (w większości przypadków) wypięcia z okna i umycia pod bieżącą wodą w przypadku silnego zabrudzenia.

Rolety plisowane podwójne, tzw. Duette lub duetki:

Wyglądają bardzo podobnie do klasycznych plis, są jednak złożone z podwójnej warstwy tkaniny, co po rozciągnięciu ich w oknie powoduje powstawanie tuneli, dzięki czemu są najlepiej izolującym od ciepła rodzajem rolet. Szczególnie polecane są do okien dachowych, które z reguły są najbardziej narażone na promienie słoneczne. Trzeba jednak zawsze pamiętać, aby po zasłonięciu okna pozostawić szparę umożliwiającą dopływ powietrza pomiędzy szybę a duetkę, aby nie dopuścić do nadmiernego przegrzania szyb.

Udostępnij na: