Pranie rolet rzymskich

Admin Blog

Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne zadanie wymagające wzywania fachowca czy też korzystania ze specjalistycznych urządzeń piorących lub parownic.
Pranie rolet rzymskich jest naprawdę proste – wystarczy raz zapoznać się z poniższą instrukcją.

Dla ułatwienia późniejszego montażu tkaniny nad oknem, warto zrobić kilka zdjęć, żeby szybko i bez problemu zamocować wszystkie elementy usztywniające.

Pranie rolet rzymskich w 9 prostych krokach

  1. Opuścić do końca roletę, aż łańcuszek natrafi na blokadę.
  2. Odpiąć tkaninę od kasety. Jest ona mocowana na rzep, więc ściągnięcie jej nie powinno stanowić większego problemu. Tkanina swobodnie zjedzie na dół po sznureczkach.
  3. Sznureczki, które odpowiadają za właściwe zwijanie materiału, należy wypiąć z mechanizmu. W tym celu należy spojrzeć od spodu na mechanizm. Zobaczymy wewnątrz niego białe bębenki, na które nawijane są sznureczki, unoszące roletę. Sznureczki powinny być całkowicie rozwinięte i układać się jedną prostą linią na bębenku.
  4. Sznurek przechodzi przez przezroczysty element stabilizujący jego zwijanie – należy wypiąć go z niego, naciskając na sznureczek do góry. Po wypięciu z przezroczystego elementu końcówka sznureczka z łatwością da się wyciągnąć ze szczelinki, w której jest zaklinowana.
  5. Po usunięciu wszystkich sznureczków z mechanizmu należy związać je razem, aby w czasie prania nie wysunęły się z tkaniny.
  6. Zdjąć, jeśli są, zabezpieczenia patyczków usztywniających tkaninę i wyciągnąć je. Otwory umożliwiające wyjęcie patyczków znajdują się tylko z jednej strony.
  7. Tkaninę wyprać lub wyczyścić zgodnie z zaleceniami producenta z metki. Większość rolet rzymskich, z wyjątkiem tych impregnowanych, można bezpiecznie prać w pralce automatycznej w 30°C. Nie zapomnij jednak dostosować programu oraz środka piorącego do tkaniny, z której została uszyta. W przypadku delikatnych tkanin niezbędny będzie odpowiedni proszek, jak i zmniejszenie obrotów lub nawet całkowite zrezygnowanie z wirowania.
  8. W większości wypadków wyprany materiał należy wyprasować – należy zrobić to zgodnie z informacją umieszczoną na metce lub skorzystać z generatora pary. Już w trakcie suszenia warto zadbać o to, by nie powstały dodatkowe zagniecenia.
  9. Czystą roletę zamontować z powrotem na kasecie, wykonując kroki od 1 do 6 w odwrotnej kolejności. W razie wątpliwości skorzystać z wcześniej wykonanych zdjęć.

Pranie rolet rzymskich uszytych z impregnowanych materiałów

W tym przypadku pranie w zwykłej pralce będzie raczej niemożliwe. Pozostaje czyszczenie na sucho przy pomocy szmatki lub odkurzacza. W przypadku uporczywych plam, warto swoje kroki skierować do pralni chemicznej.

Udostępnij na: