wertykalne żaluzje do domu

Prawidłowe czyszczenie rolet

Admin Blog

Zachowanie osłon okiennych w czystości pozwala cieszyć się ich dobrą kondycją przez długi czas.
Jest to szczególnie ważne w przypadku rolet wewnętrznych, wykonanych są z delikatnych materiałów i tkanin, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Niezależnie od tego, jaki rodzaj rolet zastosujemy w swoim domu czy mieszkaniu, powinniśmy pamiętać o odpowiednim sposobie ich czyszczenia, dzięki któremu możliwe będzie usunięcie zabrudzeń powstałych wskutek eksploatacji, bez ryzyka uszkodzeń mechanizmu oraz materiału, z którego wykonana została osłona okienna.

Rolety wolnowiszące

Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów osłon, które często wykorzystywane są do regulowania poziomu nasłonecznienia w domach i mieszkaniach. Doceniane są za różnorodność rozmiarów, wzorów i kolorów, a tym samym możliwość dopasowania ich do niemal każdego wnętrza.

Aby cieszyć się nimi jak najdłużej, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. W przypadku wersji wolnowiszących, niejednokrotnie wykonanych z delikatnych tkanin, odradza się ich demontaż i czyszczenie „na mokro”. W usuwaniu zabrudzeń, pomocny może okazać się odkurzacz. Warto pamiętać o dopasowaniu mocy ssania, w celu zminimalizowania ryzyka powstania odkształceń. Do pozbycia się niewielkich plam, można wykorzystać delikatną, wilgotną ściereczkę.

Plisy i rolety rzymskie

Należą one do jednych z najbardziej funkcjonalnych osłon okiennych. Plisy doceniane są przede wszystkim za swoją uniwersalność. Bez trudu można zamontować je zarówno w oknach tradycyjnych, w tym także o rozmaitych kształtach, a także w wersjach dachowych.

Rolety rzymskie dostępne są w wielu wariantach, przez co doskonale sprawdzają się w każdym wnętrzu, niejednokrotnie stanowiąc ciekawą alternatywę dla klasycznych firan.

W przeciwieństwie do klasycznych osłon, plisy i rolety rzymskie bez trudu można demontować i czyścić przy pomocy wody i delikatnych detergentów. Warto zdecydować się na pranie ręczne, aby uniknąć odkształceń i zagnieceń. Konstrukcja wspomnianych osłon okiennych pozwala na łatwe zamontowanie czystego materiału, bez konieczności stosowania specjalnych narzędzi, tak jak w przypadku wersji wolnowiszących.

Regularne i delikatne czyszczenie osłon okiennych pozwoli pozbyć się kurzu i wszelkich zabrudzeń, czyniąc wnętrze bardziej estetycznym i atrakcyjnym wizualnie.

Udostępnij na: